ESKİ NESİL AKŞEHİRLİLER
1- Nasreddin Hoca:
 
Güldürünün büyük ustası Nasreddin Hoca, 1208-1284 yılları arasında yaşamıştır. O aynı zamanda 13.yy Anadolu aydınlanmasında rol oynamış önemli tarihi kişilerdendir. Fıkralarında verdiği mesajlar zaman içerisinde atasözleri kadar yaygın kullanılan toplumsal değer yargıları halini almıştır.

Nasreddin Hoca iyi bir eğitimcidir. Dikkatli gözlemleriyle, içinde yaşadığı çevreyi ve toplumu izlemektedir. Hoca halkın arasında yetişmiş halk bilgesi ve halkın sözcüsüdür.Nasrettin Hocaya pek çok ülkede sahip çıkmıştır. Arap Ülkelerinde Cuha, Yunanistan’da Hoja Nasreddin, Kazakistan’da Koja Nasreddin’dir.
Türk Milletinin olduğu kadar tüm insanlığın da kültürünün bir parçası haline gelen Nasreddin Hoca Akşehir de yaşamıştır. Burada zamanın bilginleri Seyyid Mahmut Hayrani ve Seyyid Hacı İbrahim’den dersler alıp ilmini ve irfanını  geliştirmiştir.
Nasreddin Hoca’ya sorarsanız dünyanın merkezi Akşehirde’dir, ve kendisi yüzyıllardan beri dünyanın merkezindeki türbesinde  ebedi uykusunu uyumaktadır.
 

2- Tarık Buğra:
 
Türk edebiyatının önemli isimlerinden biri olan Tarık Buğra, 2 Eylül 1918 tarihinde Akşehir’de doğmuştur. 1952-1976 yılları arasında Milliyet, Vatan, Yeni İstanbul, Tercüman ve Türkiye gazetelerinde çalışan Buğra, 26 Şubat 1994’de öldü. Yazarın en önemli romanı Küçük Ağa’dır.
Yazarın Başlıca Romanları, Siyah Kehribar, Ankara’da,Firavun İmanı, Yalnızlar, Osmancık, Ayakta Durmak İstiyorum, İbiş’in Rüyası.
 
  
 
 
 
 
 
 
BU SAYFA http://aksehirliye.tr.gg SİTESİNDEN ALINMIŞTIR

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !